Každý rok se snažíme doplnit expozici o nové exponáty. V posledních letech je největší zájem o vystavené originální delaborované zbraně v přilehlém venkovní prostranství muzea, které je možné si vzít do rukou a udělat si tak zajímavou fotku během prohlídky. Na vyžádání pro fotografování zapůjčujeme i dobové vojenské helmy apod.


Muzeum opevnění Králický řopík

Muzeum představuje objekt lehkého opevnění vz.37 (lidově zvaný řopík) v pokročilém stádiu rekonstrukce. Tyto řopíky byli nejčastěji stavěným prvkem systému pohraničního opevnění budovaného na konci 30.let 20.století v tehdejším Československu. Mezi jeho zvláštnosti patří díky své poloze v prvním sledu a na svahu stavební provedení v zesílené a zešikmené podobě. Zajímavostí je také fakt, že přežil válečnou okupaci bez střeleckých a jiných testů německé armády, což je na Králicku méně časté

Od roku 2000 na objektu započala rekonstrukci skupina králických nadšenců ve věku 12 až 14 let. Od roku 2003 se tyto nadšenci nechali zaštítit Muzem opevnění K-S14 U cihelny. V roce 2015 následně vznikl zapsaný spolek Králický řopík, který se nadále sám stará o tento objekt a z jehož názvu vznikl i název muzea. Během otevírací doby se instalují zbraně a také dobové funkční vybavení, které je možné si osobně vyzkoušet, aby měl návštěvník reálnou představu o podobě řopíku v roce 1938.


A-160Z_pudorys_vybaveny_pouzid__.jpg

Kontakty


Otevírací doba

  • červenec - srpen nepravidelně každý den
  • Objekt se nachází uprostřed zemědělsky obdělávané louky.Proto každoročně poprvé otevíráme až po první senoseči. Upozorňujeme, že vjezd na okolní louku motorovými vozidly je zakázán. Prosíme proto návštěvníky, aby přicházeli k objektu pouze pěšky.

P1190268.JPG


TOPlist